Řazení fotek
Úterý, 10. Listopad 2009 | Autor:  | 16 584x
Sdílej na facebooku

Tento program slouží k řazení a hromadnému přejmenování fotek ve vybrané složce podle náhledů.
K vytvoření tohoto programu mě dohnal fakt, že jsem na internetu něco takového co by bylo jednoduché a splňovalo mé požadavky nenašel. Tak mi nezbylo nic jiného než si něco takového napsat.

Program můžete stáhnout a nainstalovat z této adresy: http://vb.klain.cz/rf/setup.exe

Návod jak pracovat s programem najdete v úplném článku.

PS: Také budu rád za jakékoliv připomínky či návrhy formou komentáře ke článku. Děkuji

Program po samotné instalaci a spuštění vypadá takto:

Řazení fotek

Načtení a seřazení fotek

Načtení složky s obrázky (akceptovány jsou soubory s příponou JPG a JPEG) načtete kliknutím na tlačítko „Načíst složku“. Budete vyzvání k vybrání složky s obrázky. Po vybrání dojde k načtení složky a zobrazení obrázků. Načtení může chvíli trvat podle množství fotek a velikosti. O průběhu načítání jste informování textovou informací v dolním pruhu okna a nabíhajícím ukazetelem v pravém dolním rohu.

Načtená složka s obrázky vypadá zhruba takto:

Řazení fotek

Pokud chcete zobrazit větší náhled obrázku stačí na požadovanou fotku kliknout pravým tlačítkem (v případě že máte myš s kolečkem zobrazí se náhled okamžitě v opačném případě se objeví nabídka s možnostmi „Označit pro přesun“ nebo „Zobrazit náhled“). Náhled bude zobrazen cca 5vteřin nebo do kliknutí na obrázek a tím zmizí.

Máte-li ve složce více obrázků než se vejde náhledů na obrazovku máte k dispozici na pravé straně okna posuvník pomocí kterého se můžete posouvat. Také můžete používat pro posouvání kolečko myši.

Nyní již můžeme přistoupit k samotnému řazení. Máme dvě možnosti jak fotky přesouvat.

 1. Metodou Táhni a Pusť
  Stiskneme a držíme levé tlačítko myši nad fotkou kterou chceme přesunout a přetáhneme jí na fotku kam chcete původní vložit. Aktuální cílová fotka je zvyrazněna oranžovou barvou. Po puštění tlačítka myši dojde k přesunu obrázku a to tak že původní obrázek se vloží před obrázek cílový.
  U této metody je prozatím nevýhoda v tom (bude snad opraveno v budoucích verzích) že pokud máte načtenou složku s více obrázky než se vejde na obrazovku a vy chcete přesunout fotku někam dál než máte aktuálně zobrazeno nelze použít kolečko myši. V tomto případě musíte prozatím použít metodu 2 pomocí označování. Tato metoda Táhni a Pusť je tedy dobrá pro rychlé přesouvání v rámci zobrazených náhledů.
 2. Metoda označováním
  Touto metodou přesunute fotku tak že kliknete kolečkem myši (nemáte-li myš s kolečkem tak pravým tlačítkem a následně v nabídce vyberete „Označit pro přesun“) na fotce kterou chcete přesunout (zvýrazní se oranžovou barvou) a poté levým tlačítkem na fotce kam chcete původní přesunout. Původní fotka se opět vloží před fotku cílovou.
  U této metody je výhoda v tom že po označení fotky lze využívat kolečko myši a lze tak celkem rychle přesunout fotku např. z naprostého konce na začátek.

Aktuální pořadí fotek jak jste je určily se automaticky ukládá do pomocného souboru setting.rf ve složce s obrázky. To je dobré v tom, že pokud chcete v řazení pokračovat někdy později prostě jenom program ukončíte a až se poté vrátíte k řazení tak budou fotky zobrazeny v tom pořadí jak jste program ukončily (nebo např. pokud Vám vyply proud :c))
Pokud tedy načítáte složku která už byla někdy řazena objeví se vám toto hlášení kde když vyberete „Ano“ načte se poslední stav seřazení a pokud dáte „Ne“ načte se původní neseřazený stav.

Řazení fotek - Opětovné načtení složky

Finální uložení a přejmenování

 1. Pokud již máte fotky seřazeny přesně podle svých představ klikněte na tlačítko „Uložit finální seřazení“.
 2. Budete dotázání zda-li opravdu chcete finálně uložit aktuální stav seřazení.
 3. Po vybrání „Ano“ budete opět dotázání zda-li chcete zdrojové soubory ze složky smazat. Vyberte Ano nebo Ne podle svého vlastního uvážení.
 4. Nyní vyberte složku kam chcete uložit seřazené obrázky.
 5. Zadejte nový název souboru jak chcete aby se jmenoval a do názvu souboru napište zástupné slovo %index% které bude při ukládání nahrazeno pořadovým číslem souboru.
  Pokud tedy jako nový název souboru napíšete “ Dovolená %index% “ budou soubory po uložení vypadat takto „Dovolená 01„, „Dovolená 02„, atd.
  Zástupné slovo můžete napsat  kamkoliv do nového názvu nemusí být na konci. Název souboru může vypadat např. “ Dovolená %index% Tunisko 2009
 6. V případě že jste vybraly jako cílovou složku stejnou kde máte soubory původní budete dotázání že dojde k smazání původních souborů a nahrazení novými jestli chcete pokračovat či nikoliv.
 7. Poté již dojde k samotnému seřazení a přejmenování souborů a o stavu průběhu budete opět informování nabíhajícím ukazetelem v pravém dolním rohu.

V případě potřeby mě můžete kontaktovat buď pomocí stránky „Kontakt“ na tomto webu nebo vložením komentáře k tomuto příspěvku.

Jakožto autor nenesu žádnou odpovědnost za případné komplikace vzniklé používáním tohoto programu který používáte na vlastní riziko!!!

Rubrika: Visual Basic

22 komentářů

 1. 1
  Roman 

  Děkuji,dobrá práce,ušetření času a nervů Ahoj

 2. 2
  Honza 

  To jsem už dlouho hledal, super, děkuji! A kdyby šlo přesouvat víc snímků najednou, případně nějaký vymazat, bylo by to naprosto dokonalé. 🙂

 3. 3
  Mitch 

  Vymazat by nemusel být takový problém, ale přesouvání více najednou no uvidíme. Teď jsem na tom hůř s časem, ale případně dám zde info

 4. 4
  Citac 

  když chci vyměnit místa 2 fotek, které jsou vedle sebe, tak mi to nedělá, to co bych chtěl.

  konkretně: mám levou a pravou fotku, kliknu na pravou a přetahuji jí doleva, tak to jde, ale když to chci udělat obráceně, tak tu fotku musím přetáhnout směrem do prava až na fotku která je ob jedno místo

 5. 5
  Mitch 

  Však to je vpořádku. Teoreticky když přetáhneš levou fotku na zelený čtvereček který je hned vpravo vedle ní tak jí vlastně zařadíš defakto na to samé místo proto se nic nezmění :c)

 6. 6
  Citac 

  že mě to nenapadlo, zase jsem za blbečka.. díky.. 🙂

  ale program chválím…

 7. 7
  Petra 

  Moc děkuji již delší dobu se dělám s fotkami a pak se mi přehází. Myslela jsem, že zešílím. Tento program mi moc pomůže, abych to nemusela celé fotku po fotce přejmenovávat. Znovu moc děkuji

 8. 8
  Petra 

  Jen by to chtělo, aby do jednoho seznamu šlo dát fotky z více složek. Šlo by to?

 9. 9
  Petra 

  Je pardon, hloupá otázka. Stačí dát vše do jedné složky 😀 To bylo opravdu hloupé 🙂

 10. 10
  Mitch 

  Primárně je to stavěno na fotky z jedné složky

 11. 11
  Mirek 

  Ahoj, prográmek dobrej, dřív se to dělal ve windows Xp, ale bohužel co mám 07 tak tam to nejde. Takže díky, že jsi mě ušetřil čas s postupným přejmenováváním, abych tím dosáhl jiného seřazení :-).

  Ještě to nemám moc odzkoušené a zažité, ale napoprvé mi přišlo, že při ukládání seřazených fotografii se mě to zbytečně ptá na moc kroků.
  Přece když jsem je seřadil jinak, tak už asi nechci zachovat původní řazení. Nevím jak jiní,ale schovávat si původní řazení mě přijde zbytečné a tak bych tento dotaz vyhodil.

 12. 12
  Mitch 

  Asi máte pravdu, ale je to tam tak schválně. Ne vždy když řadím fotky je žádoucí aby se to přejmenovalo rovnou

 13. 13
  David 

  Ahoj. Dávám dohromady galerie od více fotografů. Toto mi neskutečně urychlí práci. Moc děkuji

 14. 14
  Chain 

  Neocenitelná pomůcka, když člověk skládá fotky od více fotografů do jednoho streamu. Přimlouvám se rovněž za možnost přesunout více fotek označených shiftem. Ještě jednou díky!

 15. 15
  Milan Müller 

  Dobrý den,super pomůcka přejmenování a řazení jsem začal používat je to velmi jednoduchý program.
  Začal jsem řadit fotky pro eshop-sattlerei.cz
  Děkuji a doporučuji Müller

 16. 16
  ren-hc 

  Hele, když je ten prográmek tak super a pomáhá vám všem, tak mu (autorovi) taky někdo pošlete třeba kilo nebo tak … 😉

 17. 17
  Jarouš 

  Tento program je prostě geniální svojí funkčností a jednoduchostí. Pozná i to, že ve složce je více fotek jak 99 a automaticky první fotka je pod číslem 001. Nemá to chybu !!!
  Program je zdarma, ale klidně bych za něj i zaplatil. Ušetří spoustu ťukání do klávesnice a času …. 🙂

 18. 18
  mikkiste 

  Ahoj, paradni pocin, dik moc. Zkousel jsem to ted asi 2x a prvni vec, co mi tam chybi je, ze se neda zachovat puvodni nazev souboru. Bylo by super, kdyby se dal index zkombinovat s puvodnim nazvem souboru.
  Chystam se to aplikovat na finalni fotky, ktere jsem vypublikoval z RAWu, ale kdyz to prejmenuju, tak uz jednoduse nezjistim, ktery novy nazev partri ke kteremu RAWu.
  Dik moc!

 19. 19
  sako 

  Díky, něco takového jsem moc potřeboval!

 20. 20
  Honza 

  Hledal jsem hledal, paráda, jednoduché, funkční a zcela bezkonkurenční. Mám ho na W 8.1 poze jsem musel překonat varování McAfee. Palec nahoru.

 21. 21
  Dan 

  Pěkný den, existuje něco podobného i pro mac?

 22. 22
  Mitch 

  Těžko říct… Apple platforma není nic pro mě.

Přidat komentář » Přihlásit

*